> Ziyaretçi Kuralları
12 Nisan 2018

**Ziyaret saatleri her gün 12.30-13.30  ve 19.00-20.00  arasındadır.

ZİYARETÇİ VE REFAKATÇİ KURALLARI

 

ZİYARETÇİ KURALLARI

**Hastanızla ilgili tıbbi bilgi doktoru tarafından verilir.

**Hasta ziyareti tıbbi nedenlerle hekim tarafından yasaklandıysa, ziyaret konusunda ısrar etmeyiniz.

**Ziyaret öncesi ve sonrası ellerin yıkanması önerilir.

**Ziyarete gelirken yiyecek, içecek ve çiçek getirilmemelidir.

**Hastanın ihtiyaçları, hastayı takip eden hemşiresi tarafından belirlenerek, hasta yakınlarına bildirilecektir.

**16 yaşından küçük çocukların vücut direnci büyüklerden daha zayıf olduğundan hasta ziyaretlerine getirilmemeleri önerilir.

**Nezle ve soğuk algınlığı gibi bulaşıcı hastalıkların varlığında hasta ziyareti sakıncalıdır.

**Ziyaret esnasında hasta yataklarına oturulmamalı, hasta başındaki cihazlara dokunulmamalı ve yüksek sesle konuşup diğer hastalar rahatsız edilmemelidir.

**Hastane içinde tütün ve alkollü içecekler kullanılmamalıdır.

**Kullananlar hakkında yasal hükümler uygulanacaktır.

**Size ve hastanıza huzurlu bir ortam sağlayabilmemiz için hastane içinde yüksek sesle konuşmamanız, gürültü yapmamanız gerekmektedir.

**Enfeksiyon sebebiyle izolasyon uygulanan hastalarda ek kişisel koruyucu önlemler (maske, bone, önlük vs.) alınması gerekebilir, bu önlemler alınarak hasta ziyareti gerçekleştirilmelidir.

**Hasta ziyareti esaslarına uyulması kontrolü; servis çalışanları, hastane güvenlik görevlisi, nöbetçi memur kontrolündedir.

Olağanüstü durumlarda nöbetçi sağlık personelleri ile telefon bağlantısı sağlanarak, ziyaretçinin hastası ile ilgili bilgi alması sağlanmaktadır.


 

REFAKATÇİ KURALLARI

**Her hastanın yanına, hekimi tarafından uygun görülmek şartıyla sadece bir refakatçi alınmaktadır. Kadın doğum ve pediatri kliniklerine sadece bayan refakatçi kabul edilmektedir. Yoğun bakım ünitelerimize refakatçi kabul edilmemektedir.

**Refakatçiler hastaneye ait eşyaları düzenli ve temiz kullanmalı, hastane malına zarar vermemelidir.

**Size ve hastanıza huzurlu bir ortam sağlayabilmemiz için, hasta odası ve servis koridorlarında yüksek sesle konuşmamanız, gürültü yapmamanız gereklidir. Ayrıca odalarınızda bulunan televizyonların başkalarını rahatsız etmeyecek şekilde kullanılması, doktor vizite saatlerinde ve saat 22.30’ dan sonra kapatılması gerekir.

**Adınıza düzenlenmiş refakat kartlarını sürekli takınız. Hastane giriş-çıkışlarında bu kimlik kartları güvenlik görevlilerine ibraz edecektir.

**Refakatçi değişimlerinden servis hemşireleri haberdar edilecektir.

**Hastanın hekimi ya da hemşiresinin bilgisi dışında,hastalar hastane dışına çıkarılmayacak veya yatağı değiştirilmeyecektir.

**Hastane içinde tütün ve alkol kullanılmamalıdır. Kullananlar hakkında yasal hükümler uygulanacaktır.

**Refakatçiler hekim ya da hemşireye danışmadan hastaya hiçbir müdahalede bulunmayacak, yiyecek, içecek vermeyecektir.

**Refakat kartlarınızı göstermek sureti ile hastanemiz yemek hizmetlerinden ayrı bir ücret ödemeksizin yararlanmanız mümkündür.

**Hastanızla ile ilgili herhangi bir sorun olduğunda sağlık personeline muhakkak haber verilmelidir.

YOĞUN BAKIM ZİYARETÇİ KURALLARI


Değerli Hasta Yakınlarımız;

       Hastanız bizim misafirimiz olup, hastanemizde tedavi olmak amacı ile yatmaktadır. Yoğun Bakım Ünitesinde yatırdığımız hastalar ciddi hayati tehlike riski taşıyan hastalardır. Ünitemiz genel hasta ziyaretine kapalı olarak çalıştırılmaktadır.

            Yoğun bakıma yatırılan her hastanın bir yakınının telefon numarası alınır ve gerekli durumlarda bu telefon numarasından hasta yakınlarıyla iletişim sağlanır.Hastanızın sağlığı ile ilgili bilgi sadece doktorlarımız tarafından verilmektedir. Hastalarımızın kritik özel durumlarından dolayı günde bir kez ,sadece birinci derece yakınlarından bir kişiye (anne - baba - eş vs.) belirtilen özel koşullarda 10 dakikayı geçmeyecek şekilde hastamızı görebilme izni verilecektir.Kurallarımız hasta bakım ve tedavisinin aksamaması için belirlenmiştir. Yoğun Bakım Ünitesinde yatan hastanızın ünite sorumlu hemşiresinin ve sorumlu hekiminizin izni ile durumu müsait ise;

Saat:  

12:30 - 13:30 

saatleri arasında ziyaret edebilir ve bilgi alabilirsiniz.

Hastanızı görmek için Yoğun Bakım Ünitelerine gireceğiniz zaman;

Hastanızın ve aynı zamanda sizin sağlığınız ve güvenliğiniz için ziyaret sırasında gerekli   durumlarda size           verilen koruyucu ekipmanları personelin talimatlarına göre kullanınız.

 • Galoş giyiniz
 • Önlük giyiniz.
 • Maske ve bone takınız.
 • Hasta bakım odasına girdiğinizde ilk önce ellerinizi el dezenfektanıyla dezenfekte ediniz.
 • Hastanızı ziyaret ettiğiniz süre içinde hastanıza,cihazlara veya yoğun bakım kliniğinde bulunan herhangi bir eşyaya dokunmayınız.Hastanızın yatağına oturmayınız.Hastanıza dokunmanız gerektiğinde lütfen klinik personeline haber veriniz.
 • Hastanızı ziyaret ederken yanınızda yiyecek ve içecek bulundurmayınız.Çiçek getirmeyiniz.Klinik personelinden habersiz hastanıza hiçbir gıda maddesi vermeyiniz.
 • Ziyaretiniz sırasında cep telefonu vb. cihazları kullanmayınız.Ziyaretleriniz sırasında Yoğun Bakım Kliniği dahilinde fotoğraf çekmek yasaktır.
 • Bazı hastalar için ayırım (izolasyon) kuralları vardır. Eğer bu sizin hastanız için de geçerli ise sorumlu hemşireniz bilgi verecektir.
 • Aynı anda sadece bir hasta yakınını üniteye alabilmekteyiz. Bu konuda ısrar etmeyiniz. Hastaların tedavilerinin yapılması gerekli olduğunda ve acil durumlarda lütfen odayı boşaltınız.
 • Dahiliye servisi girişindeki bekleme salonumuzda bekleyebilirsiniz.
 • Yoğun bakım ünitesi hekim ve hemşirelerine 0312 484 03 22 telefonlar aracılığı ile ulaşabilirsiniz.
 • İhtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz kafeteryamız hastanemiz bahçesindedir. Unutmayınız, hastanızın sağlığı sizin için olduğu kadar bizim için de önemlidir.