Klinik Hakkında
06 Kasım 2023

GÖLBAŞI ŞEHİT AHMET ÖZSOY DEVLET HASTANESİ

 PALYATİF BAKIM MERKEZİ

          Palyatif Bakım insan hayatını tehdit eden rahatsızlıklardan kaynaklı sorunlar ile mücadele eden hastaların gerek ruhsal gerekse fiziksel etkilerin tespit edilerek giderilmesi demektir. Gölbaşı Şehit Ahmet Özsoy Devlet Hastanesi; çeşitli nedenlerle yatağa bağımlı olan, sürekli tıbbi bakım ve gözetim ihtiyacı bulunan hastalara palyatif bakım hizmeti vermektedir.

       Palyatif Bakım Merkezi, palyatif bakım hizmeti sunmak üzere özel olarak tasarlanarak tamamen bu amaca yönelik inşa edilmiştir.

       Tıbbi ekibimiz; yatağa bağımlı hasta bakımında uzmanlaşmış, bu alanda tecrübe sahibi doktor, hemşire, ve hasta bakım destek personelinden oluşmaktadır.

        Hastaların düzenlenmiş olan tedavi ve bakımları, doktor gözetiminde hemşireler tarafından sürdürülür. Periyodik kan tetkikleri düzenli olarak yapılır. Hastanın sağlık durumunda ortaya çıkabilecek değişikliklerin ön tanısı ve ilk müdahalesi tıbbi ekip tarafından yapılır. İleri tetkik ve tedavi gerektiren hallerde hastanın tedavisinin anlaşmalı sağlık kuruluşlarında sürdürülmesi sağlanır.

       Palyatif bakım, ek bir destek katmanı sağlamak için hastanın diğer doktorlarıyla birlikte çalışan özel eğitimli hemşireler ve diğer uzmanlar ekibi tarafından sağlanmakta, hastanın ihtiyaçlarına dayanır. Herhangi bir yaşta ve ciddi bir hastalığın herhangi bir aşamasında uygundur.

       Palyatif bakımın amacı, acıları hafifletmek ve hastalar ve aileleri için mümkün olan en iyi yaşam kalitesini sağlamaktır. Semptomlar ağrı, depresyon, nefes darlığı, yorgunluk, kabızlık, bulantı, iştah kaybı, uyku güçlüğü ve kaygı içerebilir. Ekip, günlük yaşama devam etmek için güç kazanmanıza yardımcı olacaktır. Kısacası, palyatif bakım yaşam kalitenizi artırmanıza yardımcı olacaktır.

       Kanser, SVO (inme), ALS veya benzeri hastalıklar nedeniyle yatağa bağımlı, trakeostomiden  ev tipi mekanik ventilatörle solunumu devam eden, midesinden PEG’le beslenen, düzenli aspirasyon gereksinimi olan tüm hastaların tedavi ve bakımları Merkezi’nde yapılmaktadır.

       Özel bakım servisinin tıbbi alt yapısı, hastane standartlarına uygun şekilde düzenlenmiştir. Hastaların kan basıncı, kalp hızı, vücut ısısı gibi hayati bulguları yatak başı monitörlerle sürekli takip edilebilmektedir. Gerekli hallerde kullanılmak üzere, merkezi oksijen sistemi vardır.

       Anestezi Uzmanı Dr. Özkan ABA'nın sorumluluğunu üstlendiği 15 yataklı Palyatif Bakım Merkezi'nde, 12 hemşire, 1 yara bakım hemşiresi, gerektiğinde diyetisyen,  sosyal hizmet uzmanı,  fizyoterapist,  psikolog, Ruh ve Sinir Hastalıkları uzmanı, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzmanı görev yapmaktadır.