1-7 AĞUSTOS "DÜNYA EMZİRME HAFTASI"
03 Ağustos 2022

Dünya Sağlık Örgütü ve UNICEF her yıl 1-7 Ağustos tarihlerini “Dünya Emzirme Haftası” olarak kabul etmiştir. Bugün tüm Dünyada olduğu gibi ülkemizde de kabul edilmekte ve çeşitli faaliyetler ile kutlanmaktadır. 

Anne sütü ile beslenme bebeğin en doğal hakkı olmak ile birlikte bebeğinize dünya yüzeyinde verebileceğiniz en güzel armağan ise anne sütüdür. Bebeğin vücut ve ruh sağlığı için en uygun besin annenin kendi sütüdür. Emzirme doğumdan sonra ilk yarım saat içinde başlanmalıdır. Emzirmeye ne kadar erken başlanır ise süt üretimi o kadar çok ve uzun süreli olmaktadır.  Sütün bol ve uzun süre gelebilmesi için sık sık ve bebek her istediğinde emzirilmelidir. 

Gece emzirmeleri mutlaka yapılmalıdır. Bebekler ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmeli, 6 aylık olunca ek gıdalara başlanmalı, emzirmeyi ise en az 2 yaşına kadar veya daha uzun süre devam edilmelidir. Anne sütü bebeklerin ilk 6 ay boyunca beslenmesi için en ideal besindir. Hiçbir yiyecek ve içecek anne sütünden üstün değildir. Anne sütü bebeğin ilk aşısıdır. Anne sütü bebekleri enfeksiyonlara karşı korur, bu şekilde beslenen bebeklerde alerjik hastalıklar, zatürre, ishal daha az görülür.